Blog,  Instagram

10 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby rozbudować swój profil na instagramie i zdobyć obserwujących.

Jeśli chcesz prowadzić na Instagramie profil, który będzie tętnił życiem i przyciągał ludzi, musisz znać podstawowe rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Oto 10 z nich!

  1. Systematyczność.

Publikując posty sporadycznie, wyrywkowo i co kilka dni, odbierasz innym szansę na nawiązanie więzi z Twoim profilem. Pojawiające się codziennie posty sprawiają, że wiele osób zacznie zaglądać z ciekawości co dziś u Ciebie słychać (sama odruchowo wchodzę na profile, które wiem, że codziennie rano wrzucają nowe treści).

2. Zdjęcie profilowe i BIO.

Dwie pierwsze rzeczy, na które zwróci uwagę Twój potencjalny obserwator. Inaczej odbiera się profile, które mają zdjęcie przedstawiające osobę, która je prowadzi. Brak lub słabo wyraźne/przedstawiające nie wiadomo co konkretnie zdjęcie, zniechęci wiele osób do zaglądania głębiej.

Ważne jest też BIO, to z niego w pierwszej chwili inni dowiedzą się, na jaki profil trafili, jaką porusza tematykę i kto go prowadzi.

3. Bądź aktywny i autentyczny.

Wrzucenie swojego postu, to dopiero początek budowania relacji z innymi. Jeśli oczekujesz, że Twoje ładne zdjęcie sprawi, że tłumy przyjdą je podziwiać i komentować, to niestety to tak nie działa. Instagram pełen jest pięknych, zapierających dech w piersiach zdjęć, ale najlepsze efekty przyniesie Ci zainteresowanie innymi użytkownikami. Nie poświęcaj całej uwagi tylko sobie i swojej pracy, zajrzyj do innych zostawiając po sobie ślad. Nie traktuj tego jak akcje typu follow za follow, czy lajk za lajk, bo to najgorsze podejście jakie możesz przyjąć.

Zaglądaj na konta o podobnej tematyce, komentuj interesujące Cię posty, dawaj też coś od siebie, nawiązuj relacje. I nie udawaj kogoś kim nie jesteś, Ty będziesz się męczyć, a ludzi zniechęci Twoje pozowanie na kogoś innego. Uwierz mi, to da się wyczuć!

4. Używaj hasztagów.

Nic nie boli mnie tak, jak ładne posty bez hasztagów w opisie. Dzięki nim dajesz innym szansę na znalezienie Twojego zdjęcia, pojawienie się w danej tematyce zdjęć i dotarcie do potencjalnych odbiorców. Unikając ich odbierasz sobie zasięgi, które i tak często płatają figle. Możesz dodać 30 #, wykorzystaj to. Próbuj, kombinuj z różnymi i dbaj żeby pasowały do zdjęcia i opisu.

5. Zadbaj o jakość zdjęć.

Instagram w głównej mierze opiera się na zdjęciach, dlatego podstawą jest ich jakość. Nie musisz być posiadaczem wypasionego aparatu, ale postaraj się nadać klimat, tym które wykonujesz telefonem. Nie dodawaj byle jakich, niewyraźnych zdjęć. Baw się aplikacjami, szukaj własnego stylu! Oczywiście, że możesz inspirować się innymi, ale nie twórz plagiatów. Spróbuj pokazać coś od siebie.

O aplikacjach, w których obrabiam swoje zdjęcia na IG pisałam tutaj:

http://fentropia.pl/aplikacje-na-smartfona-bez-ktorych-nie-wyobrazam-sobie-obrabiania-zdjec/

6. Oznaczaj lokalizację.

Często pomijana w postach, a również ma wpływ na, to do ilu profili uda Ci się dotrzeć. Wykorzystaj tą opcję i oznaczaj zgodnie z prawdą swoje miasto, wieś, odwiedzane miejsce.

7. Włóż serce w opisy.

Możesz pod każdym postem pisać „dzień dobry, życzę wam miłego dnia”, możesz też napisać „hej kto wpada na kawę?”. Takich opisów czytam dziennie dziesiątki.

Nie dają one żadnych informacji innym, nie mówią nic o Tobie, nie skłaniają nikogo do podjęcia dyskusji na żaden temat. Ktokolwiek zajrzy w taki opis, przeleci przez Twoje zdjęcie w ułamek sekundy, a jeśli zostawi komentarz, to albo spam „zapraszam do mnie” alboz grzeczności napisze „miłego dnia” i pofrunie szukać ciekawszych treści.

Poświęć chwilę na dłuższy tekst, zadaj pytanie, spróbuj nawiązać kontakt. Oczywiście nie lej wody o niczym, bo byle jaki tekst, nawet jeśli długi, to nikogo nie skusi żeby czytać go do końca.

8. Dodawaj posty o odpowiedniej porze.

Nie możesz spać, więc myślisz, że dodanie posta o 2 w nocy będzie super pomysłem? Niestety nie dotrze on do większego grona odbiorców, bo niewielu z nich czyta przez sen. Najlepszy czas na dodanie zdjęcia, zależy w dużej mierze od tego kim są Twoi odbiorcy. Czy sami zaglądają na instagram wieczorem? A może większość z nich zaczyna poranek od przeglądania internetu? Możesz podejrzeć statystyki, ale przede wszystkim próbuj, obserwuj i śledź aktywność.

9. Odpowiadaj na komentarze.

Jakież to irytujące, gdy widzę aktywność pod cudzym postem i zero odpowiedzi ze strony jego właściciela! Osobiście czuję wdzięczność za każdy ślad, który ktoś postanowił u mnie zostawić i staram się na niego zawsze zareagować. Jeśli nie od razu, to nadrabiam wieczorem, czy w wolnej chwili. Nie ignoruj ludzi, którzy poświęcili swoją chwilę dla Ciebie, szanuj swoich obserwujących jeśli sam chcesz być szanowany. To prosta zasada, w życiu jak i na Instagramie.

10. Używaj Instagram Stories.

To ważne, chociaż często pomijane. Istnieją opinie, że Instagram coraz bardziej wspiera Stories i konta, które je dodają. Unikaj jednak spamu, robiąc śmietnik ze swojego Story możesz tylko zirytować ludzi. Udostępniając wciąż cudze posty, cudze Stories, skutecznie zniechęcasz innych do zaglądania tam. Ludzie chcą obejrzeć TWOJE relacje, jeśli będą mieli ochotę przeglądać co dodali dziś inni, to wejdą w hasztagi i tam poszukają postów.

Poświęć to miejsce na pokazywanie kawałka swojego życia/ swojej pasji, to ważne żeby ten element miał związek z Tobą, a nie był zbiorem oznaczeń innych osób.

komentarzy 6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *