30 rzeczy w Twoim domu, których warto się pozbyć. Moja droga do minimalizmu.

Uporządkowanie swojej przestrzeni to nie wyścigi czy podążanie za nowymi trendami. Celem jest porządek, lepsze samopoczucie, równowaga, życie z myślą o środowisku i świadomość tego co posiadamy.

Jeśli nie wiesz jak i od czego zacząć to… Zacznijmy od początku!

Przedstawiam Ci mój sprawdzony sposób, dzięki któremu udało mi się już pozbyć sporej części zbędnych przedmiotów. Enjoy!

1. Odzież

Szafę z ubraniami przeglądam dosyć często, jednak większość rzeczy odkladałam na miejsce z nadzieją, że jeszcze przytyję, schudnę, przerobię, zmienię gust… Jeśli szczerze chcesz raz i na dobre zrobić porządek w szafie nie możesz pozwolić sobie na nadzieje i sentymenty.

Jak przeglądać ubrania?

1. Podziel je na dwie grupy: te które nosisz aktualnie lub nadal zakładasz w danym sezonie oraz te, które leżą zapomniane od wielu miesięcy czy nawet lat.

2. Skupmy się na tych, które już od dawna są nieużywane. Czy po prostu o nich zapomniałaś czy nie nosisz z innego powodu?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości przymierz i oceń czy masz szczerą ochotę nosić je w najbliższym czasie. Nie na zasadzie “kiedyś się przyda”, ale “o rany kocham to! Jak mogłam zapomnieć, że mam!”. Nie odkładaj ubrań z myślą, że coś się zmieni, bo to zwykłe gromadzenie.

3. Przejrzyj stan każdego ubrania, które nie nadaje się już dla Ciebie. Jeśli jest w bardzo dobrym stanie to oddaj lub sprzedaj. Jeśli ma jakieś wady wyrzuć, jeśli chcesz być bardzo eko to zrób z nich szmatki. Ja oddaję znajomemu, któremu ciągle brak szmatek przy majsterkowaniu 😄

Nie bój się ich wyrzucić jeśli nie masz pomysłu. Ubrania można zanieść do PSZOK lub wrzucić do odpadów mieszanych (czarny pojemnik).

2. Kosmetyki

1. Przejrzyj daty ważności. Zwykle na opakowaniu jest oznaczenie ile miesięcy po otwarciu jest zachowana ważność produktu i to też trzeba wziąć pod uwagę. Wszystko po terminie należy wyrzucić, dla własnego dobra i bezpieczeństwa.

2. Jeśli masz spore zapasy kosmetyków do pielęgnacji to ułóż je według daty, tak żeby żużyć je jako pierwsze.

3. Jeśli coś leży i nie masz ochoty stosować tego zgodnie z przeznaczeniem, a wyrzucić żal to możesz wykorzystać w inny sposób. U mnie peelingi, kremy, balsamy jeśli nie sprawdzają się zgodnie z przeznaczeniem to lądują na stopach 🙂

4. Przejrzyj i na bieżąco zużywaj co masz. Nie kupuj niczego jeśli jeszcze masz to w szafce. Nawet jeśli opakowanie kolejnego bajeranckiego szamponu będzie wołać Cię głośno ze sklepowej półki.

3. Dokumenty

Przejrzenie wszystkich papierów może zająć Ci dużo czasu, ale warto. Zyskasz dużo miejsca, będzie Ci też łatwiej szukać czegoś w przyszłości jeśli dobrze je posegregujesz i opiszesz. Świetną opcją są teczki z przegrodami, albo papierowe teczki na gumkę, które można wyraźnie opisać. Pamiętaj o dokładnym zniszczeniu tych, które zawierają Twoje dane.

4. Książki

Jeśli nie masz sentymentu do posiadanych książek, możesz je oddać albo sprzedać. Zostaw tylko te do których na pewno jeszcze wrócisz. Zyskasz miejsce i będziesz mieć dużo mniej kurzu do wycierania.

U nas niestety o ile swoje książki sprzedałam, tak te mojego chłopaka są święte i zabronił mi ruszać 😂

5. Kuchenne akcesoria

Mieszkałam w wielu miejscach i w kuchni zawsze było wszystkiego za dużo. Szafki pewne kubków, szklanek, talerzy, misek, gadżetów…

Niedawno spadła nam ze ściany szafka i niemal wszystko co w niej mieliśmy się potłukło. To się nazywa szybkie pozbywanie, prawda?

Ale odchodząc od tak drastycznych metod:

Przejrzyj wszystkie naczynia. Nie miej wyrzutów sumienia wyrzucając uszerbiony kubek czy talerz. Przypalone garnki, zniszczone patelnie? Wyrzuć.

Jeśli masz za dużo kubków lub szklanek pomyśl czy nie zabrać ich trochę np. do pracy. Ja w ten sposób pozbyłam się nadmiaru kubków, a w pracy korzystają z nich wszyscy.

Drewniana deska wygląda już nieestetycznie i nie dasz rady jej odświeżyć? Nie trzymaj jej w nieskończoność!

Końcówki do miksera, który zepsuł się wieki temu też nie będą Ci już potrzebne.

Przeanalizuj każdy przedmiot w szufladach i pomyśl kiedy ostatnio go użyłaś. Jeśli od lat leży dlatego, że kiedyś się przyda to się z nim pożegnaj.

6. Ręczniki i szmatki

Przegląd szafki z ręcznikami, kuchennymi ścierkami itp. To dobry moment na pozbycie się wszystkich dziurawych i zużytych rzeczy z tej kategorii. I nie tłumacz sobie, że przyda się do wytarcia podłogi, bo kiedy będzie taka potrzeba to pewnie nawet nie będziesz pamiętać, że w tym celu trzymasz stary ręcznik.

7. Płyty/kasety

Jeśli już nie używasz tego rodzaju rzeczy to ich nie trzymaj. Sentyment to jedno, porządek drugie.

8. Leki

Przegląd domowej apteczki to konieczność co około 3 miesiące. Pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu terminów ważności oraz wyrzucaniu leków do przeznaczonych do tego pojemników. Jeśli nie wiesz gdzie się taki znajduje to zajrzyj i zapytaj w aptece. Często to właśnie w nich jest punkt zbiórki leków przeterminowanych.

9. Przyprawy

Często w naszych szufladach kryją się przyprawy, które gromadzą się tam od dawna. Tutaj również warto zerknąć na daty oraz wyrzucić te, które są otwarte od dawna.

10. Ramki na zdjęcia, figurki, świeczki.

Pamiętasz jeszcze po co je trzymasz? Jeśli nie pełnią dekoracji, a leżą tylko dlatego, że szkoda było Ci ich wyrzucić to teraz jest właśnie ten moment.

11. Kable, ładowarki.

Trzymasz stare wadliwe przedłużacze, kable, które nie wiadomo do czego służą, ładowarki do telefonów, których już nie masz? Wyrzucamy.

12. Torebki i plecaki.

Jeśli nie używasz ich już ponad rok, to oddaj lub jeśli ich stan jest kiepski.

13. Gazety i czasopisma.

14. Długopisy i markery.

Jeśli masz sporo rzeczy tego typu, koniecznie zrób przegląd i wyrzuć te, które już nie działają.

15. Pościel

Stare poduszki, kołdry, prześcieradła i koce możesz śmiało oddać do schroniska.

16. Miski, wiadra, pojemniki

Trzymasz takie przedmioty mimo, że nigdy ich nie używasz albo wyglądają już mało estetycznie? Najwyższa pora je wyrzucić.

17. Magnesy

Twoja lodówka jest cała w pamiątkowych magnesach? Może już czas najwyższy się ich pozbyć, a z wycieczek przywozić piękne wspomnienia i zdjęcia?

18. Miotły, zmiotki, mopy.

Trzymasz starego mopa, miotłę lub zmiotkę chociaż już dawno temu kupiłeś nowe?

19. Reklamówki, torby na zakupy.

Gromadzisz i za bardzo nie wiesz co z nimi zrobić? Czasem na targach zero waste są miejsca gdzie można je przynieść i zostawić żeby inni mogli je wykorzystać. Można dać im jeszcze jedno życie robiąc z nich np. Worek na śmieci.

20. Planszówki i puzzle.

Jeśli masz jakieś gry, które nie są kompletne to je wyrzuć. I tak nikt nie będzie już się nimi bawił skoro brakuje części.

21. Szczotki

Szczotki do włosów, butów, zębów… Jeśli stare i nieużywane to nie muszą czekać latami na drugie życie. Kolejne możesz kupować bardziej bliskie środowisku i zmniejszyć nieco wyrzuty sumienia 🙂

22. Biżuteria

Oczywiście srebro czy złoto można przetopić, dlatego tego typu biżuterię zostawiamy lub sprzedajemy. Wszystko inne, co nie ma większej wartości możemy wyrzucić, jeśli kolczyk nie ma pary, bransoletka jest niepraktyczna, a naszyjnik nie w naszym guście. Trzymanie mało wartościowej biżuterii nie ma żadnego sensu, jeśli już nie chcemy jej nosić.

23. Klucze, baterie.

Często latają po szufladach czekając latami aż ktoś je wyrzuci. Pojemniki na zużyte baterie często widuję w marketach i na poczcie. Stare klucze wprowadzają zbędny chaos w szufladach.

24. Dekoracje świąteczne.

Trzymanie choinkowych łańcuchów, podniszczonych bombek, torebek na prezenty to częsty błąd. Moda i gust się zmienia, jeśli nie użyłaś ich w ostatnim roku to wątpię, że zrobisz to w kolejnym.

25. Elektronika

Jeśli nadal trzymasz discmana, walkmana, stary telefon, aparat to sprawdź ich wartość jeśli są sprawne i sprzedaj. Są ludzie, którzy mają słabość do takich przedmiotów.

Jeśli są zniszczone to nie trzymaj ich już dłużej. Spalony czajnik też już nie zmartwychwstanie.

26. Zabawki Twojego zwierzaka.

Ile zabawek potrzebuje Twój pies czy kot? Wyrzuć wszystkie zniszczone maskotki, piłeczki i inne cuda. Myślę, że Ci wybaczą 😉

27. Etui i pokrowce na telefon.

Zmieniłaś etui, ale szkoda Ci wyrzucać stare, bo może jeszcze się przyda? Pocieszę Cię, że istnieje małe ryzyko, że tak się stanie.

28. Sprzęt sportowy.

X lat temu postanowiłaś ćwiczyć i nadal trzymasz matę, ciężarki albo inne gadżety? Te bardziej wartościowe spróbuj wystawić na lokalnym portalu, te mniej wyrzuć.

29. Kalendarze

Nowy rok… Nowy kalendarz. Pożegnaj te w notesie i te na ścianach.

30. Obrusy, serwetki, firanki.

Zmieniłaś meble lub wystrój, a dalej trzymasz stare obrusy? A może po prostu już od dawna ich nie używasz?

Udanych porządków!