7 typów osobowości z jakimi nie warto się zaprzyjaźniać

W życiu trafiamy na różnych ludzi, decyzja kogo chcemy dopuścić do siebie bliżej, jest niezwykle ważna i ma wielki wpływ na nasze samopoczucie.

Są typy osobowości, przy których od razu powinna zaświecić nam się lampka ostrzegawcza. Przyjrzyjmy się im bliżej.

1. Wiecznie niezadowolony

Istnieją ludzie, którzy mogą mieć w życiu wszystko, a i tak wciąż będą narzekać i czuć niedosyt. I nie chodzi o osoby chore psychicznie, z problemami itd. Mam na myśli osoby, które mają pracę, dom, rodzinę, pieniądze, czas dla siebie, a i tak na siłę wiecznie szukają powodów do niezadowolenia.

Co daje Ci taka relacja?

Tracisz czas na pocieszanie, które i tak nic nie da, gdy masz prawdziwy problem, to jesteś z nim sam/a, bo przecież, po co dorzucać swoje kłopoty komuś, kto sam ma ich nadmiar. Poza tym jedyne co usłyszysz to “a ja mam jeszcze gorzej„ No i… Co to za różnica, że dajesz swoje oparcie, skoro nadal jest źle?

Nie jest to zdrowa relacja, a na pewno nic dobrego do Twojego życia nie wniesie.

2. Egoista

Jeden z najbardziej męczących typów. Wybiera sobie Ciebie na ofiarę, która będzie zaspokajać jego potrzebę zainteresowania. Nie licz na pytanie, jak leci, co słychać ani co u Ciebie. Jeśli już się zdarzy, to odpowiedź puści mimo uszu, żeby zacząć kolejne zdanie od “a u mnie”. I przez dalszą część rozmowy skupi się już tylko na swoich sprawach.

Twoje sukcesy albo uda, że nie istnieją, albo rzuci szybkie gratulacje i wróci na temat o sobie. Jesteś od doradzania, wysłuchania i poklepania po plecach.

Dzieli się z Tobą swoim życiem na tyle mocno, że trudno zerwać znajomość tego typu. Podświadomie czujemy się zobowiązani na jej kontynuowanie, skoro podzielił się z nami tyloma prywatnymi rzeczami.

3. Wiecznie biedny

Oj nie! Nie chodzi mi o kogoś faktycznie z finansowym problemem. Ale są przypadki, które żyją na całkiem fajnym poziomie, ubierają się bardzo schludnie, jeżdżą na wycieczki, kupują drogie rzeczy, stołują się w knajpach, ale… Kiedy już jesteście razem na mieście to nagle nie ma portfela, nie dorzuca się na prezent bo chwilowo są bez kasy (zawsze!), nie weźmie z Tobą udziału w jakimś wydarzeniu, bo go nie stać, a dzień później wyśle Ci zdjęcie w nowej kiecce.

Co to za typ? Ten, który lubi wykorzystywać i żerować na innych. I będzie marudzić tak długo, aż poczujesz obowiązek zaproponowania, że zapłacisz za kino, obiad czy wycieczkę.

4. Leń

O ile w małym lenistwie nie ma nic złego, to potrafi ono przybrać wielkie rozmiary.

Leń będzie miał problem ze wszystkim, nie wyjdzie z Tobą na miasto, nie spotka się na kawę. Jeśli czegoś chcesz, to musisz wyjść z inicjatywą, prosić, przekonywać i najlepiej wszystko załatwić i podać na tacy. Najgorzej, kiedy już go nauczysz, że jesteś w stanie zająć się wszystkim, a ani się obejrzysz, jak zaczniesz załatwiać za niego jego własne obowiązki.

5. Zazdrośnik

Zazdrość to cecha, którą kojarzymy głównie ze związkami, ale i w przyjaźni potrafi mieć miejsce.

Chcesz wybrać się z nową koleżanką na zakupy, ale zostajesz obsypana dziwnymi ironiami? Masz imprezę w pracy i zajęty wieczór, przez co przyjaciółka nagle ma focha?

Wiele osób ma tendencję do przywłaszczania, a swoim zachowaniem wywołuje w nas wyrzuty sumienia. Odsuwa się, obraża, rzuca dziwne oskarżenia albo odwrotnie, zasypuje nas nagle wiadomościami i propozycjami tak by nikt inny nie miał do nas dostępu.

6. Gwiazda

Egoista z jeszcze bardziej podbudowanym ego, bo jedyne czego od nas oczekuje to pochwał. Nie dzieli się swoją sferą prywatną specjalnie mocno, skupia się głównie na swoich sukcesach i mówi wyłącznie o zaletach i pozytywnych momentach swojego życia.

Odezwie się wtedy, kiedy będzie chciała się czymś pochwalić, nigdy nie zapyta co u Ciebie w obawie, że również będziesz mieć coś pozytywnego do powiedzenia.

A Twoje sukcesy przyćmi swoimi lub delikatnie i z klasą udowodni Ci, że to nic takiego.

7. Plotkara

Jedyny temat to inni ludzie, ten typ człowieka nie wniesie do Twojego życia nic pozytywnego. Wręcz przeciwnie, możesz mieć pewność, że Twoje słowa mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie bo istnieje spore ryzyko, że też jesteś obiektem jej plotek.

Warto zastanowić się, czy w Twoim otoczeniu nie ma ludzi tego typu i czy nie poświęcasz za dużo czasu na zaspokajanie ich potrzeb, zaniedbując własne.

Komentarz do “7 typów osobowości z jakimi nie warto się zaprzyjaźniać

  • Waffelkowy wafel , Direct link to comment

    Bardzo potrzeby artykuł Kochana.. W połączeniu z ostatnim o noworocznych postanowieniach dał sporo do myślenia

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *