Blog,  Lifestyle

Czy żyjesz uważnie?

Widzę po wielu znajomych, ale i często po sobie samej, że pozwalam życiu przelatywać mi przez palce. Na krótką dobę narzeka praktycznie każdy, a wieczny pośpiech nikogo nie dziwi. Żyjemy byle jak, nie przeżywamy swojej codzienności w intensywny sposób.

Jak żyć bardziej uważnie i czerpać przyjemność z prostych rzeczy?
Oto kilka prostych sposobów, które pozwolą Ci się zatrzymać i zwolnić:

Odłóż telefon.

To jeden z największych rozpraszaczy naszych czasów, mimo, że niezbędny, to nie powinien absorbować naszej uwagi przez cały dzień. Ustal sobie godzinę w ciągu dnia, w czasie której wyciszysz go i zostawisz w innym pomieszczenia. U mnie świetnie działa metoda „do 18”, przed tą godziną sprawdzam ostatnie wiadomości i wyłączam WiFi. Uwierzcie, że moja dobra przedłużyła się w dużym stopniu i nawet gdy nie robię tego codziennie, to chciałabym zdecydowanie częściej.

Celebruj posiłki

Pamiętam do dziś oburzenie mojego wujka, gdy zobaczył jak biorę kęsa obiadu i lecę zająć się czymś innym, po czym wracam znów coś skubnąć. Irytowały go moje byle jakie kanapki zrobione w pół minuty, wkurzało jedzenie podczas pracy. Wtedy nie rozumiałam po co ta spina. Trochę czasu zajęło mi zrozumienie, dlaczego tak ważne jest przygotowanie posiłku i delektowanie się nim. Jedzenie to przyjemność, chwila dla siebie i naszego ciała. Ale i dobra okazja żeby w ciągu dnia oderwać się od innych zajęć i świadomie naładować baterie.

Wprowadź w życie minimalizm

Nie musisz wyrzucać połowy rzeczy, wpadać w minimalistyczną obsesję i zmieniać swojego podejścia do całego świata. Wystarczy, że zainspirujesz się nim na tyle, żeby nauczyć się, które przedmioty są Ci potrzebne, a które przytłaczają i są zupełnie zbędne. Przestrzeń w jakiej żyjemy ma olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie, a bałagan i nadmiar przedmiotów, może wzbudzać poirytowanie i drażnić.

Doceniaj obecność

Jeśli spędzasz czas z przyjaciółmi, znajomymi czy rodziną, to nie odcinaj się od nich gapiąc w telefon lub ekran telewizora. Wykorzystaj ten czas na rozmowę, pogłębianie relacji i naucz się czerpać przyjemność ze skupiania na jednym. Nie pozwól, żeby chwile z bliskimi były byle jakie i poświęć im swoją uwagę.

Wyrabiaj nawyki

Ścielenie łóżka przed wyjściem, ustawianie równo butów po powrocie do domu, odkładanie naczyń do zmywarki na bieżąco, wieczorny rytuał pielęgnacji, szykowanie ubrań dzień wcześniej… Proste rzeczy, które pozwalają utrzymać porządek w domu i w… Głowie. Powtarzalność dla niektórych brzmi nudno, ale organizuje nasze życie. Dba o ład i ma większy wpływ na nasz odbiór codzienności, niż nam się wydaje.

komentarze 2

  • Asika

    O tak, czasem żyjemy a życie ulatuje nam między palcami. Warto korzystać z niego a nie siedzieć w telefonie. A nawyki rzecz cenna, minimalizm czasem nawet potrzebny.. To naprawdę ułatwia życie i ta nasza doba magicznie się wydluza.

  • NatureWomen_XL

    Masz rację za dużo zajmujemy się byle czym i do tego byle jak. U nas obiad w zasadzie jemy oddzielnie. Każdy sobie rzepkę skrobię…. Reszta też do du…… Jedynie telefon nie zajmuje mojej uwagi zbyt długo. Jak całą rodziną jesteśmy w domu to prawie w ogóle do niego nie zaglądam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *