Blog,  Lifestyle

Jak wyhodować awokado z pestki?

Swoje pierwsze awokado wyhodowałam kilka lat temu, niestety wtedy jeszcze jako początkujący #plantlover je ususzyłam.

Aktualnie posiadam dwa, bardzo ładne i spore już drzewka, które mają dużo ponad rok. Po nich pojawiały się kolejne, ale wszystkie oddałam znajomym, którzy twierdzili, że nie dadzą rady zrobić tego sami. A to takie proste!

Awokado

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz?

 • Nie każda pestka się nadaje. Nie rezygnuj, nie poddawaj się, nie odpuszczaj. Większość pestek wypuszcza korzeń, ale trafiają się też takie, które w ogóle nie ruszą lub szybko zgniją.
 • Pestki nie musisz obierać, nigdy tego nie robię. Wystarczy opłukać ją dokładnie pod bieżącą wodą.
 • Do hodowli nadają się przeróżne odmiany. Nie musisz szukać konkretnej. Ja bardzo lubię Hass, chyba jeszcze żadna z tej odmiany nie poszła do kosza.
 • Awokado z pestki owocuje po 8-10 latach.
 • Jeśli po zamoczeniu w wodzie skórka na pestce zacznie odchodzić, możesz ją spokojnie zdjąć. U mnie zwykle dzieje się tak po pęknięciu pestki, zdejmuję skórkę żeby nie pleśniała.

Awokado Hass

Krok po kroku:

 1. Delikatnie rozkrój awokado, tak by nie uszkodzić pestki.
 2. Wyjmij ją i opłucz pod bieżącą wodą.
 3. W celu utrzymania pestki nad wodą, należy wbić w nią 2-3 wykałaczki. Wbijamy je delikatnie aż poczujemy, że będą się trzymać. Wystarczy dosłownie kilka milimetrów. Najlepiej zrobić to przy węższej części pestki, jest to „góra”, a nam zależy żeby zanurzyć w wodzie dół pestki.
 4. Do szklanki nalewamy wodę i zanurzamy w niej pestkę, tak by wykałaczki opierały się na ściankach.
 5. Ustawiamy ją w słonecznym, ciepłym miejscu np. Na parapecie.
 6. Wodę warto wymieniać codziennie, chociaż jeśli zapomnicie, to świat się nie zawali. Ja zmieniałam nawet raz na kilka dni i było ok.
 7. Awokado zacznie pękać i wypuszczać korzeń, następnie pęd. Warto je przesadzić je do ziemii w momecie kiedy korzenie będą już rozwinięte.

Jak pielęgnować Awokado w doniczce?

Przede wszystkim nie przelać. Awokado dużo lepiej zniesie chwilowe przesuszenie niż zalanie je wodą. Dlatego róbcie to delikatnie i często, a nie dużo i od czasu do czasu. Swoje awokado podlewam w momencie, gdy liście zaczną lekko chylić się ku dołowi, po podlaniu w kilka godzin znów są pięknie uniesione.

Pestka

Postawione w jasnym miejscu, ale nie w ostrym słońcu, czują się najlepiej. U mnie to parapet po mniej nasłonecznionej stronie, chociaż często je przekładam w poszukiwaniu przyjaznego światła.

Nie są to wymagające rośliny, sama nawożę je podczas nawożenia reszty roślin. Odżywka do roślin zielonych, stosowana zgodnie z instrukcją na opakowaniu, sprawdza się świetnie.

Mam nadzieję, że ten wpis ułatwi wam podjęcie decyzji czy próbować i czy warto. Ja swoje drzewka bardzo lubię, mam nadzieję, że i wy polubicie wasze!

Avocado

komentarze 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *