“Opowiem Ci o zbrodni”

Ostatnie wieczory spędziłam z książką, która na dłużej zostanie w mojej pamięci. Kryminały wciągały mnie od lat ale ten jest szczególny bo opowiada o zbrodniach opierając się na prawdziwych historiach i autentycznych faktach. Publikację stworzyło sześciu autorów: Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuzminscy, Katarzyna Puzynska i sześć wybranych przez nich prawdziwych zbrodni, które wstrzasneły Polską.
Ale nie tylko realizm książki i jej autorzy jest niezwykle interesujący – do jej przeczytania zmotywował mnie też fakt, że na jej postawie powstał program telewizyjny o tym samym tytule gdzie podjęli się oni opowiedzenia o morderstwach przed kamerami.

Zastanawiałam się czy zdradzić Wam jakie historie zostały wybrane ale zdałam sobie sprawę, że właśnie ich znajomość najbardziej pchnęła mnie by sięgnąć po tę książkę.
W książce przeczytacie o:
1. Katarzyna Bonda – “Łaska”

Głośna sprawy z 1997 roku dotycząca skatowania na śmierć maturzysty Tomka Jaworskiego. Szczerze mówiąc nieco gubiłam się w choatycznym opisie autorki jej styl mocno odbiega od tego jaki lubię czyli konkretny i spójny. Mimo, że momentami nie byłam pewna o czym jest dokładnie ta historia ostatecznie dobrnęłam do końca. Książka ma olbrzymi plus możliwości poznania stylu każdego z pisarzy – niestety ten totalnie nie trafił w mój gust.

2. Igor Brejdygant – “Sasquatch”

Morderstwo dokonane przez górala, który chciał sprawdzić jakie to uczucie zabić drugiego człowieka.
Czytając ten fragment książki wciągnęłam się bez reszty, styl w jakim pisze Brejdygant jest rewelacyjny i bardzo do mnie trafia. Cały czas byłam ciekawa w jaki sposób złapią mordercę i muszę przyznać, że od razu po jej skończeniu podjęłam decyzję o poszukiwaniu książek jego autorstwa. Poczułam wręcz lekki niedosyt bo opowiadania są krótkie.

3. Wojciech Chmielarz -“Portret kobiety nad brzegiem morza”

Sprawa z 2008 roku, była prostytutka morduje swojego partnera chcąc przejąć jego majątek. I tutaj kolejny autor trafił totalnie w moje gusta, czytało się lekko i szybko, styl pisania konkretny i prosty czyli taki jak lubię najbardziej.
Nie wiem jak to się stało ale tej historii nie znałam wcześniej więc czytałam z podwójną ciekawością.

4. Małgorzata i Michał Kuźmińscy “Ludzie w autobusie”
Sprawa z 1976 roku, gdzie na oczach prawie wszystkich mieszkańców Zrębina, zostaje brutalnie zamordowana kobieta w 5 miesiącu ciąży, jej mąż oraz brat.

O tej sprawie nie słyszałam wcześniej, nie jestem pewna czy chciałam usłyszeć.
Morderstwo na oczach całej wsi i zachowanie świadków jest dla mnie niepojęte i wzbudza we mnie szereg negatywnych emocji. Ale pisarskie małżeństwo spełniło swoje zadanie perfekcyjnie. Historia jest opowiedziana w świetnym stylu i czyta się ją z wielkim przejęciem.

5. Katarzyna Puzyńska – “Morderstwo na dziesiątym piętrze”.

Sprawa mężczyzny zakochanego w studentce szkoły muzycznej, który morduje ją na wieść, że ma wyjść za innego.
Kolejna rewelacyjnie opisana historia, autorka konretnie przedstawiła mordercę oraz ofiarę a czyta się ją po prostu cudownie. Kolejna historia, po której czuję lekki niedosyt i chcę przeczytać więcej stron spod pióra autorki.

6. Marta Guzowska “Dwa kasztany w kieszeni”
Historia, w której biznesmen zleca zabójstwo swego wspólnika.
Sam temat bardzo mnie zaintrygował ale emocje szybko opadły, niestety ale ta historia została opowiedziana moim zdaniem najgorzej. Czułam się poirytowana i zagubiona i nie ukrywam, że miałam ochotę przejść do kolejnej historii. Niestety ta autorka totalnie do mnie nie przemawia a historia ooowiedziana jest w sposób chaotyczny i “zaśmiecony” zupełnie niepotrzebnymi dygresjami.

Jak spisuje się całość? Większość autorów naprawdę spisała się obłędnie i sprawiła, że odciełam się totalnie. Poznałam styl pisania topowych autorów powieści kryminalnych i wiem po kogo książki będę sięgać a czyje omijać szerokim łukiem. Zdecydowanie warto, bo mimo dwóch ciężkich do przebrnięcia historii reszta jest genialna i warta poświęconego czasu.

Wydawnictwo: Kompania Mediowa
Data wydania: 17 października 2018
Liczba stron: 280

06 comments on ““Opowiem Ci o zbrodni”

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *