Apteka,  Blog,  Lifestyle

Płukanie zatok – czy jest bezpieczne?

Do apteki przychodzi bardzo duża ilość pacjentów, którzy skarżą się na bóle zatok i szukają skutecznego środka, by zwalczyć tą dolegliwość. Środki przeciwbólowe z dodatkiem paeudoefedryny, popularne krople do nosa (uwaga uzależniają!) i ziołowe tabletki, to jedne z najpopularniejszych wyborów. Są też zestawy do irygacji zatok, których sama nazwa wywołuje przerażenie w oczach pacjentów, czy słusznie?

Przez lata cierpiałam na bóle głowy, które w dużej części były migrenowe, ale pewnego dnia schyliłam się żeby zawiązać buty i myślałam, że zwinę się z bólu w kłębek. Ból głowy przy schylaniu, to jeden z najbardziej specyficznych objawów zapalenia zatok i zszokowana postanowiłam spróbować walczyć z dotychczasowym bólem w inny niż zwykle sposób. Poczułam olśnienie dlaczego zimne okłady, które robiłam w nocy, tylko pogorszyły sprawę… „To nie migrena kochana, to zatoki” ! 🙈

Butelka do płukania zatok z guzikiem. (Tutaj akurat Zatoxin)
Po co wykonuje się płukanie zatok?

W celu:

 • Usunięcia zalegającej wydzieliny.
 • Wspomagająco przy leczeniu przeziębienia.
 • Złagodzenia objawów zapalenia zatok.
 • Zmiejszenia obrzęku.
 • Oczyszczenia jamy nosowej.
 • Nawilżenie śluzówki.

Czym płukać zatoki?

W aptekach dostępne są zestawy do wykonania irygacji, które składają się z butelki oraz saszetek z czystym chlorkiem sodu (NaCl). Nie chcę sugerować żadnej konkretnej marki, na pewno nie warto inwestować w droższe. To tylko plastikowa butelka i sól, kupicie je już w granicach 15 zł. Warto po prostu zapytać przy zakupie jakie mają w ofercie i w jakich cenach. Z doświadczenia wiem, że pomiędzy droższą, a tańszą nie ma żadnej różnicy, a bajery typu guziczek odpowietrzający niekoniecznie musi być plusem.

Ale nie tylko saszetki z apteki nadają się do płukania zatok. Możecie użyć też:

 • Roztworu soli kuchennej.
 • Rozcieńczonej wody utlenionej.
 • Soli fizjologicznej.
Saszetki z NaCl

Roztwór izotoniczny czy hipertoniczny?

Na ulotce znajdziecie informacje o tym, żeby rozpuścić jedną saszetkę NaCl w celu otrzymania roztworu izotonicznego. Taki roztwór będzie działał nawilżająco i oczyszczająco. Większe stężenie, czyli hipertoniczne uzyskuje się rozpuszczając dwie saszetki, zredukuje ono obrzęk i udrożni nos.

Jak wykonać płukanie zatok?

 1. Roztwór do irygacji powinien mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Zawsze staram się żeby nie była ani za zimna, ani za ciepła, bo w obu przypadkach jest to dyskomfort.
 2. Zabieg wykonuje się nad zlewem lub wanną, jak będzie wam wygodniej.
 3. Należy przyjąć lekko pochyloną pozycję, wyczujecie w trakcie czy pochylić się jeszcze nieco do przodu, czy jest ok.
 4. Butelkę przykłada się do otworu nosowego i delikatnie ją zgniata (lub wciska się guziczek odpowietrzający jeśli taki jest). Woda wpływa do nosa jedną dziurką i wypływa bezboleśnie drugą.
 5. Powtarzamy to samo z drugą stroną nosa.
 6. Spokojne oddychanie przez usta i pochylona pozycja, sprawią że cały zabieg będzie komfortowy i dużo przyjemniejszy niż większość ludzi sobie wyobraża.
 7. Po płukaniu należy delikatnie wydmuchać nos i umyć butelkę pod bieżącą wodą.
Butelki do płukania zatok wykonane są z miękkiego plastiku.

Czego nie robić po płukaniu zatok?

Bardzo ważne żeby po wykonaniu zabiegu, przez conajmniej godzinę nie przyjmować pozycji leżącej. Z tego powodu nie zaleca się robić jej bezpośrednio przed snem.

Czy każdy może płukać zatoki?

Płukanie zatok jest bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Istnieją jednak przeciwwskazania, przy których płukanie należy sobie odpuścić.

 • Rany, uszkodzona śluzówka nosa.
 • Nawracające krwawienia z nosa.
 • Zapalenie ucha.
 • Wykonane niedawno zabiegi laryngologiczne.
 • Całkowite zablokowanie nosa.

Moje osobiste odczucia:

Bałam się płukania zatok okrutnie, dlatego rozumiem w pełni obawy pacjentów. Wyobrażamy sobie to jako coś dziwnego, bolesnego, przerażającego, a zdecydowanie tak nie jest!

Byłam bardzo zaskoczona po pierwszym płukaniu, że to jest tak delikatny , zupełnie bezbolesny i wcale nie taki dziwny sposób. Mogę wręcz powiedzieć, że polubiłam to robić i robię też profilaktycznie, dzięki czemu od dłuższego czasu mam spokój.

Moje problemy z zatokami minęły, bóle głowy pojawiają się bardzo rzadko i są zdecydowanie mniej intensywne.

Jeśli macie wątpliwości i boicie się spróbować, to zachęcam was z całego serca żebyście się przełamali.

Obiecałam jednej dziewczynie, że jeśli będzie to nieprzyjemne, zaboli albo będzie żałować, to zwrócę jej pieniądze za zestaw. Wróciła na drugi dzień do apteki żeby podziękować i była zachwycona efektem.

Strach ma wielkie oczy!

komentarzy 5

 • NatureWomen_XL

  Widzisz kochana miałam wiele wątpliwości a Ty je wszystkie rozwiałaś tym postem. Bardzo Ci za to dziękuję. Na pewno skorzystam tym bardziej że w okresie jesiennym zatoki bardziej dają się we znaki.

 • Asika

  No przyznam, że kolejny treściwy i przydatny artykuł napisałaś. Ale mimo to nie wiem czy bym się jednak odważyła na ten zabieg, a poza tym chyba ma rana nosową jest przeciwskazaniem z tego co piszesz. Ale przynajmniej wiem jak do tego wszystkiego podejść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *